Zielona kawa – czy naprawdę działa na odchudzanie?

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami dotyczącymi odżywiania i odchudzania, to fakt, że słyszałesz już trochę o codzie zwanym „Zielona kawa”.

Ekstrakt z ziaren zielonej kawy stał jednym z nagłówków gazet na całym świecie jako jeden z najlepszych palników tłuszczowych w sposobie, w jaki donosi się, że pomaga ludziom z różnych środowisk stracić na wadze i przywrócić zdrowie na dobrej drodze.

Został nawet w pełni poparty przez ekspertów od kontroli masy ciała z całego świata za sposób, w jaki rzekomo działa tak dobrze dla tak szerokiego zakresu różnych problemów utraty wagi.

Czy to fakt, czy po prostu garść szumu?

Przyjrzyjmy się bliżej temu popularnemu suplementowi odchudzania i zobaczmy, czy naprawdę spełnia on hype.

Co to jest ekstrakt z zielonej kawy?

Zielona kawa nie jest specjalną odmianą wcześniej niespotykanych ziaren kawy, ani nie jest uprawiana w odległym miejscu, które dopiero teraz robi sobie markę jako niespotykana forma kawy.

Określenie „zielona kawa” odnosi się po prostu do nieprażonej postaci standardowych ziaren kawy, które już znasz.

Nie jest tajemnicą, że od wieków kawa kojarzy się z właściwościami pobudzającymi i utratą wagi.

Jednak eksperci od żywienia i naukowcy dopiero niedawno odkryli, o ile bardziej wyraźne są te cechy, gdy zielone ziarna kawy w ich najczystszych postaciach są dodawane do zdrowej, zrównoważonej diety.

Zielona kawa – jak to działa?

Więc jak i dlaczego działa ekstrakt z zielonej kawy?

Tajemnica mówi się, że jest zawarta w niektórych związkach, które naturalnie występują w ziarnach kawy. Problem polega na tym, że są one tracone podczas procesu prażenia z szybkością nawet do 90%. Te związki, w tym wysoko reklamowany kwas chlorogenowy, od zawsze były odpowiedzialne za energetyzujące właściwości kawy i rzekomą skuteczność jako środek obniżający masę ciała.

Jednakże, kiedy przyjmowano je w najczystszej postaci, związki te zostały uznane za niewiarygodnie skuteczne w pomaganiu w rozpoczynaniu lub nawet utrzymywaniu długotrwałej utraty wagi.

O tych samych związkach mówi się, że są jeszcze bardziej skuteczne, ponieważ pomagają wzmocnić naturalne zabezpieczenia organizmu przed otyłością i nadmiernym przybieraniem na wadze.

Jak skuteczna jest zielona kawa?

Zgodnie z opiniami mediów i klientów, pogląd, że ekstrakt z zielonej kawy rzeczywiście działa, jest daleki od wysokiej opowieści lub plotek.

Niedawno przeprowadzono badania, które początkowo dowiodły, że zielona kawa jest bardzo skuteczna w odchudzaniu.

Kłopot polega jednak na tym, że największe badania przeprowadzone na ekstrakcie z zielonej kawy zostały wycofane z powodu tendencyjności w badaniach.

Na przykład badanie z stycznia 2012 r. opublikowane w dzienniku dotyczącym cukrzycy, metabolizmu i otyłości miało związek z doświadczeniami 16 różnych osób dorosłych, ponieważ uczestniczyły one w dogłębnym badaniu oceniającym skuteczność ekstraktu z zielonej kawy ziarnistej.

Każdy z uczestników badania został uznany za nadwagę medyczną i każdy z nich stracił znaczną wagę. Ten stopień utraty wagi stanowił w sumie ponad 10% masy ciała, a także 4,4% ich całkowitej ilości tkanki tłuszczowej.

Popularność i zasięg medialny

Jednostka medyczna dr Oz Show była podobno kojarzona z wielkim badaniem na temat zielonej kawy i jej zgłoszonych korzyści.

Jak wynika z badania, sto kobiet z nadwagą w wieku od 35 do 49 lat leczono losowo za pomocą placebo lub samego ekstraktu zielonej kawy. Każdemu powiedziano, aby zażywał suplement diety, z którym był dostarczany pół godziny przed posiłkiem trzy razy dziennie. Żadna z kobiet nie była świadoma tego, czy otrzymała placebo, czy prawdziwą pigułkę.

Badanie kontynuowano przez ogółem dwa tygodnie, podczas których każdy z badanych został poinstruowany, aby w żaden sposób nie zmieniać diety ani nie wzmacniać programu ćwiczeń.

Pod koniec tego okresu kobiety, które otrzymały prawdziwy zielony ekstrakt z ziaren kawy, straciły średnio około dwóch funtów w porównaniu do jednego funta lub mniej straconego przez kobiety, które otrzymywały placebo.

Niestety badanie dr Oz zostało nazwane fałszywym, jak donosiły popularne serwisy informacyjne, takie jak The Washington Post i CNN.

Proste wyszukiwanie w Google przyniesie o wiele więcej wyników, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tych rzekomych wyników.

Chociaż nie jest w 100% jasne, czy badania były w stanie udowodnić, że ich skuteczność w odchudzaniu jest uzasadniona, czy nie, można powiedzieć, że badania te przynajmniej mogą wykazać, że można je bezpiecznie stosować bez żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Która marka jest najbardziej skuteczna?

Gdy coś zaczyna tworzyć tak wiele fal w środowisku zdrowia i fitnessu, jak ma to miejsce w przypadku ekstraktu z zielonej kawy, następna rzecz, która się dzieje, to każda firma pod słońcem decyduje się na wprowadzenie suplementu.

Podobnie jak w przypadku każdego produktu, niektóre z tych suplementów będą oczywiście znacznie bardziej skuteczne niż inne.

Sztuczka polegająca na tym, aby wiedzieć, która opcja jest najlepsza do zainwestowania, polega na odrobieniu tego, co jest dostępne.

Chociaż na rynku istnieją tysiące różnych produktów zawierających ekstrakt z zielonej kawy, nasze własne badania skłoniły nas do faworyzowania produktu o nazwie Green Coffee 5K.tabletki greencoffee5k

Niektóre suplementy zielonej kawy po prostu nie mają wystarczającej ilości czystego ekstraktu. Jednak Green Coffee 5K zawiera pełne 5000 mg(!) na porcję, więc możesz być pewien, że zyskujesz na swoją złotówkę, na którą zasługujesz.

Zawiera również 50% kwasu chlorogenowego i jest w 100% czysty i nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani konserwantów.

Na pewno nie znajdziesz tego samego stopnia czystości w każdym suplemencie zielonej kawy na rynku.

Z pewnością istnieją inne produkty, które zawierają podobne sformułowanie, więc jest to tylko kwestia poświęcenia czasu na przeprowadzenie badań, aby wybrać najlepszy produkt dla siebie.

Zielona Kawa – Wniosek

Ogólnie, ekstrakt z ziaren zielonej kawy jest jednym z najbardziej popularnych odkryć odchudzających, które pojawią się w bardzo długim czasie.

Jest z powodzeniem stosowany przez osoby w każdym wieku i rodzaju ciała, wszystko to jest naturalne, jest bezpieczne i jest stosunkowo wolne od jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych. W związku z tym zgłoszono, że pomaga to w zmianie życia!

Tylko upewnij się, że wybierasz suplement jakościowy poparty solidnymi wynikami badań i rekomendacjami (takimi jak Green Coffee 5K) i jesteś na dobrej drodze do nowego, zdrowszego Ciebie od samego początku! Oficjalna strona producenta – greencoffee5k.pl.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

Katarzyna Skotnicka

Autor: mgr. Katarzyna Skotnicka - utalentowany psychodietetyk i psychoterapeuta naszego blogu

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *