Zasady zdrowego odżywiania

Co jest obecnie wiadome na temat zdrowego żywienia? Zdrowa dieta jest otoczona mnóstwem mitów, przede wszystkim faktem, że powinna promować zdrowie organizmu, utrzymać wagę w normie bez pomocy specjalnych diet. Ostatnio zdrowa dieta coraz częściej kojarzy się ze zdrowym stylem życia, co oczywiście jest prawdą. Ale najpierw umieścilibyśmy jedzenie, ponieważ ono samo w sobie może istnieć (osoba o złych nawykach może dobrze jeść), ale przestrzeganie zdrowego stylu życia bez odpowiedniego odżywiania jest niemożliwe.

Sprawdż naszą recenzję produktu na odchudzanie!

Podstawowe zasady zdrowego żywienia

Budowa jakiejkolwiek diety i stworzenie skutecznego systemu żywienia powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach, które są jednocześnie istotne dla wszystkich metod:

  • długi okres stosowania, a co najlepsze – przez całe życie;
  • przestrzeganie właściwej diety;
  • zawartość kalorii w żywności powinna odpowiadać wydatkom energetycznym człowieka, aby zapewnić normalne nasycenie organizmu – bez nadmiaru;
  • różnorodne menu;
  • równowagę między potrzebami ciała a składnikami odżywczymi w żywności.

Zdrowa dieta z Detosil – sprawdż

Metody prawidłowego odżywiania

Małe porcje na lunch

Wiele osób uważa, że ​​główną zasadą diety nie jest objadanie się na noc. A podczas śniadania i lunchu można podobno jeść w dowolnych ilościach. Śniadanie naprawdę powinno być pożywne, a nawet wysokokaloryczne, aby „wypełnić” ciało przez cały dzień, aby naładować je energią. Ale porcje podczas porannego posiłku i obiadu niekoniecznie muszą być zbyt duże.

Nie należy od razu zmniejszać dziennego spożycia. Nie można nawet zmniejszyć liczby potraw. Ważne jest, aby same zmniejszyć porcje, aby były one od półtora do dwóch razy mniej. Ale znowu – nie od razu, ale stopniowo zmniejszaj ilość spożywanego jedzenia, słuchając ciała i obserwując ogólny stan. Dobrą wskazówką jest wstać od stołu trochę głodnym. Jednak organizm musi otrzymać niezbędną ilość składników odżywczych.

Podział posiłku

Aby uzyskać odpowiednie odżywianie, zaleca się nie jeść dwa lub trzy razy dziennie, ale więcej, co najmniej 5-6. Ale w ułamkowej diecie ważne jest, aby jeść w małych porcjach. Wtedy cokolwiek jesz, będziesz mieć czas na głodzenie, a metabolizm będzie prawidłowy. Pomoże to dostosować układ trawienny i sprawi, że twoje ciało będzie mniej „ciężkie”. Ostatnia kolacja powinna być najłatwiejsza.

Śniadanie, śniadanie i jeszcze raz śniadanie

Nie możesz wyjść z domu bez śniadania. Rano można sobie pozwolić na różne przysmaki, ponieważ metabolizm jest szczególnie aktywny. Ale jednocześnie nie nadużywaj mąki i wyrobów cukierniczych. Idealne śniadanie składa się z białek zwierzęcych, płatków zbożowych i warzyw. Możesz zjeść więcej jajek, zrobić omlet, a do tego sałatkę ze świeżych pomidorów, ogórków, zieleni. Płatki owsiane są szczególnie bogate w składniki odżywcze, które wzmacniają trawienie i dają żywotność przez cały dzień. Miłośnicy makaronów nie powinni odkładać ulubionego dania na wieczór i delektować się nim rano.

Mięso na obiad

Jeśli nie trzymasz się diety wegetariańskiej, ważne jest, aby zrozumieć, jakie mięso najlepiej spożywać, aby było użyteczne. Mięso jest nie tylko możliwe, ale nawet konieczne, ale nie nadużywaj jego tłuszczowych odmian. Najlepiej kupić cielęcinę lub drób zamiast wieprzowiny. Ważne jest, aby właściwie go przygotować. Smażone mięso nie jest przydatne, a wędzone mięso – tym bardziej. Lepiej unikać kiełbas i innych produktów mięsnych, których jakości i obecności mięsa nie można ręczyć. Mięso lepiej jeść w porze lunchu, razem z lekkimi zupami lub dodatkami z warzyw.

Owoce i warzywa – niezastąpiony produkt żywienia

Aby nie narzekać na ciągłe problemy z trawieniem, musisz codziennie jeść warzywa i owoce. Karmią organizm ważnymi węglowodanami, są nasycone substancjami mineralnymi. Jest to dobra ochrona przed chorobami układu krążenia. I są one składnikami diety na choroby nowotworowe lub ich zapobieganie.

Z warzyw prawie nie da się dobrze, jeśli je konsumujemy w małych ilościach. Ważna jest metoda przygotowania. Najlepsze jest spożycie w postaci surowej lub na parze, a także pieczenie. Najlepiej włączyć warzywa do obiadu. Kolacja może być również z tymi produktami, ale owoce lepiej nie jeść później. Zawierają dużo kwasów, które tylko pobudzą apetyt, który jest niepożądany w nocy, a także cukier, co sprawia, że ​​są dość kaloryczne. Idealną opcją dla owoców jest zjedzenie ich przed południem.

Produkty mleczne

Produkty mleczne to mleko, a także produkty z niego wykonane – kefir, śmietana i twaróg. Produkty mleczne mają w swoim składzie wiele białek, zdrowe tłuszcze i nie mniej ważne dla organizmu węglowodanów. Produkty z kwaśnego mleka zawierają również bakterie przydatne w układzie trawiennym. Przydatne twarde sery, ale także o niskiej zawartości tłuszczu. Produkty mleczne dobrze się wchłaniają zarówno w nocy, jak i rano.

Woda w dużych ilościach

Czasami, podczas intensywnego pragnienia, wydaje nam się, że to jest głód. W rzeczywistości wystarczy uniknąć odwodnienia, a wtedy zdasz sobie sprawę, że możesz jeść o wiele mniej jedzenia. Im więcej pijesz wody, tym lepiej dla ciała. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo pić wodę. Zbyt mało wody do picia nie jest zalecane, ponieważ jest szkodliwe dla żołądka i całego ciała. Pij powoli, małymi łykami. Możesz pić wodę z sokiem z cytryny – dla lepszego trawienia jedzenia i dobrego rozszczepiania tłuszczów.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *