Leczenie trądziku w domu: jak pozbyć się zaskórników

Jak wiesz, najskuteczniejszym sposobem walki z trądzikiem jest zintegrowane podejście: obserwacja lekarza i regularna opieka. I nie denerwuj się, jeśli nie ma czasu ani pieniędzy na regularne wycieczki do kosmetologa – wdrożenie skutecznego leczenia trądziku i pielęgnacji skóry jest możliwe i w domu.

Trądzik na twarzy: leczenie w domu rozpoczyna się od oczyszczenia

Leczenie trądziku w domu i pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku nie jest tak trudne i nużące, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

1. Mycie twarzy powinno być dwa razy dziennie, ale nie więcej. Typowym błędem prawie wszystkich osób w leczeniu trądziku jest właśnie to, że mają tendencję do mycia twarzy tak często, jak to możliwe. I również używają dużo kosmetyków. Nie rób ani jednego, ani drugiego! Niepotrzebne częste mycie wywołuje procesy zapalne. Zamiast zwykłego mydła warto stosować miękkie pianki i żele do skóry problemowej i / lub tłustej, które powinny być stosowane zgodnie ze wzorem „mniej znaczy lepiej”. I nie tyle ze względu na ekonomię, ale ze względu na to, że nie poddaje się już niezdrowej skórze dodatkowym „atakom chemicznym”.

2. W okresie aktywnego leczenia trądziku staraj się przestrzegać specjalnej diety: dużo warzyw, świeże owoce, pamiętaj, aby jeść serów lub innych produktów mlecznych każdego dnia, ale mniej zwracać uwagę na mięso i słodycze. I używaj otręby – 3-4 razy dziennie. To, zdaniem niektórych dietetyków, magiczny produkt, który pomaga usunąć z organizmu dużą liczbę toksyn, które są często główną przyczyną trądziku.

3. Używaj cynk. Pomoże to skutecznie zwalczać trądzik, nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz.

4. I pamiętaj: ściskanie pryszczów i czarnych kropek samo w sobie jest pierwszym krokiem do zaostrzenia stanu zapalnego.

Jak leczyć trądzik: przepisy na leczenie trądziku w domu

Aby pozbyć się trądziku na twarzy w domu, pomogą kompresy, balsamy i maski z użyciem biologicznie aktywnych składników. Na przykład:

Maska wykonana z sody oczyszczonej i otrąb

W młynku do kawy lub maszynce do mięsa zmielić 1 szklankę otrąb żytnich. Następnie dodaj 1-2 łyżeczki sody (nie proszku do pieczenia, a mianowicie sody oczyszczonej). Dokładnie wymieszaj. Ta kompozycja może być przechowywana w szklanym słoju i stosowana w razie potrzeby. Część mieszaniny rozcieńcza się wodą – aż do średniej gęstości. Trzymaj na twarzy przez 5-10 minut, a następnie spłucz chłodną wodą.

Miód i nagietek

Dla tych, którzy zajmują się leczeniem trądziku w domu, ten kompres jest prawdziwym odkryciem. Ponieważ jest prosty, ale bardzo skuteczny. W 1 szklance gorącej wody rozpuść 2-3 łyżeczki miodu i dodaj 2 łyżeczki nalewki z nagietka. Zanurz się w tym roztworze kilkoma watowanymi dyskami, pozwól im się namoczyć, ściśnij i zaatakuj rozpalone obszary twarzy. Ta procedura może być wykonywana dwa razy dziennie, rano i wieczorem, po umyciu.

Suplementy diety

Jeśli chodzi o suplementach stosowanych w przypadku trądziku na plecach, rękach, nogach lub twarzy, najczęstszym rozwiązaniem są probiotyki w tabletkach, kapsułkach i proszkach, a także enzymy i sorbenty. Najczęściej ta metoda jest jedną z najbardziej skutecznych w walce z trądzikiem!

Balsam z rumiankiem i babką

Będziesz potrzebował: 2 łyżki igieł sosnowych (świeża igła sosnowa i świerkowa), 2-3 liście babki lancetowatej (w aptekach można kupić w suchej postaci, 2 łyżki stołowe), a także 1 łyżka suszonych kwiatów rumianku i nagietka. Jeśli ta mieszanina zostanie zalana 0,5 wrzącą wodą, dostaniesz płyn do płukania twarzy. Jeśli taką samą ilość traw zostanie zalana na 0,5 litra wódki – będziesz miał płyn do stosowania miejscowego. Nie można go zastosować do całej twarzy, ale warto go używać tylko do czyszczenia obszarów zapalnych. I nie więcej niż 1 raz dziennie.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

Aniela Bielinska

Autor: mgr. Aniela Bielinska - jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu problemów hormonalnych, w tym trądziku.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *