Jak schudnąć po ciąży? Porady i uwagi

Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest naturalne i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu matki i dziecka. Prawidłowo kobieta tyje od 8 do 18 kg w zależności od wagi wyjściowej, jednak zdarza się, że przyszła mama przybierze na wadze znacznie więcej. Niekiedy odpowiada za to zła dieta ciężarnej, innym razem – jest to wynik wahań hormonalnych lub nadmiernego gromadzenia wody w organizmie. Jak schudnąć po porodzie, jeżeli w ciąży przytyło się zbyt dużo?

Jak zrzucić wagę po ciąży?

Odchudzanie po ciąży można zacząć nie wcześniej niż na 6 tygodni po porodzie, czyli po zakończeniu połogu. Jeżeli mama karmi piersią, nie wolno jej odchudzać się dopóki nie zakończy karmienia dziecka. Mamy niekarmiące po zakończeniu połogu i po pozytywnej ocenie zdrowia przez ginekologa, mogą przejść na dietę. Ze względu na niedawny wysiłek związany z ciążą i osłabienie organizmu, wskazane jest, by była to dieta lekka, lecz mająca nie mniej niż 1500 kcal. Niższa liczba spożywanych kalorii może spowodować trudności z powrotem do pełnej sprawności i negatywnie wpłynąć na opiekę nad noworodkiem. Mamy po porodzie niedosypiają, a ponadto są często przemęczone. Nadmierne zmniejszenie kaloryczności posiłków może doprowadzić do omdleń i problemów z koncentracją.

Zalecamy sprawdzenie recenzji na temat afrykańskiego mango!

Mamy, które karmią piersią, powinny stosować lekkostrawną dietę, opartą na dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych węglowodanów i chudego mięsa oraz nabiału. Potrawy powinny być gotowane na parze, duszone lub pieczone bez dodatku tłuszczu. Taka dieta pozytywnie wpływa na skład pokarmu dla dziecka, a świeżo upieczonej mamie ułatwia zrzucanie nadmiaru kilogramów. Wytwarzanie mleka to wydatek około 500 kcal dziennie, dzięki czemu zdrowo odżywiająca się mama może jeść nawet 2000 kcal, a jej waga będzie powoli spadać. Kalorie niezbędne do wytwarzania pokarmu będą pobierane z tkanki tłuszczowej nagromadzonej w ciąży, a sylwetka powoli będzie stawać się smuklejsza.

Porady dietetyka

Jeżeli waga po ciąży nie spada lub – co gorsza – rośnie, warto udać się do dietetyka. Dotyczy to zarówno mam karmiących piersią, jak i tych, które karmią swoje pociechy mlekiem modyfikowanym. Dietetyk pomoże prawidłowo skomponować posiłki i podpowie, jak łączyć opiekę nad maluchem z przygotowywaniem zdrowych, lekkich dań. Ponadto specjalista może zlecić badania, które wykluczą choroby tarczycy, cukrzycę lub inne schorzenia, uniemożliwiające spadek wagi po urodzeniu dziecka. Dietetyk zwiększy również motywację do odchudzania, dzięki czemu młoda mama nie będzie szukała wymówek, by nadal zwlekać z rozpoczęciem walki ze zbędnymi kilogramami.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *