Forskolina – Recenzja. Wszystko Co Musisz Wiedzieć o Tym

Utrata wagi może być niezwykle trudna. Badania pokazują, że tylko 15% osób odnosi sukces stosując konwencjonalne metody odchudzania. Ci, którzy nie mogą tego zrobić, częściej szukają rozwiązań, takich jak suplementy diety i leki ziołowe. Jednym z nich jest forskolina, naturalny związek roślinny, który jest imponującym suplementem odchudzającym.

Forskolina – Co To Jest ?

Forskolina jest ekstraktem z rośliny z rodziny mięty, która rośnie w południowo-wschodniej Azji. Forskolina jest głównym bioaktywnym składnikiem rośliny Coleus forskohlii, która od lat używana jest jako palnik tłuszczowy i suplement odchudzający. Według różnych opinii, dodanie tego ekstraktu do codziennej diety człowieka ma na celu zwiększenie poziomu testosteronu przy jednoczesnym zmniejszeniu stanu zapalnego i ochronie przed rakiem. Dodatkowo konsumpcja forskoliny rzekomo zwiększa poziom molekuły zwanej cyklicznym monofosforanem adenozyny (cAMP) na poziomie komórkowym. Ta cząsteczka została szeroko przebadana, ponieważ jej wysokie stężenia zwiększają lipolizę w organizmie. Podczas gdy potrzebne są dalsze badania, wstępne wyniki wydają się obiecujące.

Ekstrakt z Forskoliny

Jako składnik bioaktywny rośliny ekstrakt forskoliny jest naturalnym związkiem leczniczym, który można znaleźć w handlu w różnych markach. Chociaż potrzebne są dalsze badania, ekstrakt forskoliny jako czynnik ułatwiający lipolizę okazał się wstępnie dobrym reduktorem tłuszczu.

Forskolina – Od Czego Wszystko Zaczyna Się ?

Roślina była używana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego oraz dolegliwości sercowo-naczyniowych. Tradycyjne oświadczenia dotyczące stosowania obejmują również zdrowie płuc i dróg moczowych. Chociaż rdzenni lekarze twierdzą, że wszystkie te właściwości są prawdziwe, najbardziej znanym zastosowaniem tej rośliny w jej natywnym regionie jest leczenie astmy. Zostało to przetestowane w ramach tradycyjnych badań nad medycyną zachodnią, które wykazały podwyższony poziom związku zwanego cyklicznym AMP. Zastosowanie forskoliny do utraty wagi nastąpiło później, w wyniku pewnych testów, które odkryły, że cykliczne AMP może również pomóc w lipolizie u ludzi. Lipoliza pomaga użytkownikom w rozpuszczaniu tłuszczu w organizmie.

Naturalna Forskolina

Naturalna forskolina występująca w Indiach, Nepalu i Tajlandii pochodzi z rośliny, ale nie wszystkie jej części są używane. Najwyższe stężenie forskoliny można znaleźć w korzeniach. Obecnie nie ma badań wskazujących, że reszta zioła ma jakiekolwiek medyczne zastosowanie lub korzyści.

Forskolina – Roszczenia

Astma

To było najbardziej tradycyjne wykorzystanie. Centrum Medyczne NYU Langone przeprowadziło dwie kontrolowane próby kliniczne i odkryło, że forskolina może być dobrym suplementem do leczenia astmy. Kluczową korzyścią było to, że komórki uwalniające histaminę otrzymały stabilizację z prawidłowej dawki forskoliny, rozluźniając tkanki mięśniowe w gardle, ułatwiając oddychanie.

Jaskra

Jaskra to problem wzrokowy, który może oślepić. Znów starożytna medycyna ajurwedyjska wykorzystała tę roślinę do leczenia osób z problemami ze wzrokiem i to Centrum Medyczne NYU Langone podniosło te informacje, aby przetestować możliwy wpływ na ludzi. Korzystając ze skoncentrowanych kropli do oczu forskoliny, naukowcy stwierdzili, że skutecznie zmniejszyło to ciśnienie w oczach. Chociaż należy przeprowadzić więcej badań, istnieje wiele optymizmu zarówno od lekarzy, jak i pacjentów.

Forskolina na Odchudzanie

Podczas gdy starożytne kultury nie miały takiej obsesji na punkcie utraty wagi jak nowocześni ludzie Zachodu, korzyści z utraty wagi mogą być najbardziej wpływowymi w komercjalizacji tego ekstraktu z korzenia. Utrata masy ciała z pomocą Forskoliny jest związana z lipolizą, która jest procesem spalania tłuszczu w organizmie. Niedawno przeprowadzono badanie „Memorial Sloan Kettering Cancer Society”, opublikowane w „Journal of the International Society of Sports Nutrition” w swoim wydaniu z grudnia 2005 roku. Badania wykazały, że 23 kobiety, którym podano skoncentrowany ekstrakt, nie straciły na wadze, ale forskolina pomogła w zapobieganiu przybieraniu na wadze. Kobiety, które wzięły udział w teście miały niewielką nadwagę. Tak więc, zgodnie z ostatnimi dowodami, skuteczność forskoliny do utraty wagi nie jest udowodniona, ale może to pomóc, aby zapobiec przyrostowi masy ciała.

Inne Potencjalne Korzyści

Według starożytnych źródeł Ayurveda, a także ostatnich badań, istnieje wiele innych zastosowań dla Coleus Forskohlii.

 • Alergie
 • Nadciśnienie
 • Nowotwór
 • Zastoinowa niewydolność serca

Według Tufts Medical Center Forskolina może być również przydatna w leczeniu następujących mniej niebezpiecznych dolegliwości:

 • Skurcze menstruacyjne
 • Ból pęcherza
 • Łuszczyca
 • Bezsenność
 • Infekcje dróg moczowych
 • Zaburzenia erekcji

Forskolina – Korzyści

Według kilku badań suplementacja forskoliny może pomóc organizmowi ludzkiemu w tym:

 • Lipoliza, która redukuje tłuszcz.
 • Zmniejszenie napięcia oczu, które pomaga osobom z jaskrą.
 • Stabilizacja komórek uwalniających histaminę i rozluźniające mięśnie gardła, dzięki czemu osoby z astmą lepiej oddychają.

Forskolina – Składniki

Według recenzji forskoliny, sam ekstrakt jest głównym bioaktywnym składnikiem rośliny o nazwie Coleus forskohlii, znalezionej w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i Nepalu. Poza korzeniem, gdzie ten związek jest skoncentrowany, zioło nie ma dodatkowego zastosowania. Większość produktów obecnych na rynku zapewnia wysoce skoncentrowaną dawkę tego ekstraktu i niewiele więcej, ponieważ uważa się, że jest to ziołolecznictwo. Marketing dotyczący tego produktu koncentruje się na poziomie czystości i stężeniu każdej pigułki, stwierdzając z premedytacją, że każda tabletka nie zawiera żadnego innego składnika.

Czy Forskolina Działa?

Było kilka badań, które dowodzą skuteczności forskoliny w odniesieniu do jej wielu zastosowań w medycynie tradycyjnej i zachodniej. Jak donosiły te badania, współczynnik utraty tkanki tłuszczowej został z powodzeniem przetestowany na mężczyznach (czasopismo „Otyłość”, 2005), ale nie u kobiet („Journal of the International Society of Sports Medicine”, 2005), w którym tylko udowodniono że to zapobiegło przyrostowi tłuszczu. Wszystkie inne zastosowania zostały przebadane przy użyciu ślepych testów na bardzo ograniczonych populacjach i chociaż wyniki były bardzo obiecujące, wyniki nie są ostateczne.

Forskolina – Suplementy

Niektóre kontrowersje związane z utratą masy ciała forskolinu dotyczyły Dr Oz. i doszło do przesłuchania w Senacie po tym, jak osobowość telewizyjna nazwała witaminę forskolin „cudownym kwiatkiem” przed milionami widzów bez żadnych istotnych danych medycznych, które by ją poparły.

Forskolina – Wyniki

Ponieważ jest bioaktywnym związkiem o wielu zastosowaniach, przyjrzymy się jego skuteczności w różnych zastosowaniach:

Odchudzanie

Jest to najczęstszy przegląd Forskoliny, nie dlatego, że utrata masy ciała jest najbardziej krytycznym problemem, w którym może pomóc, ale ze względu na wartość handlową suplementów odchudzających. W odniesieniu do utraty wagi dostępne są dwa różne badania:

 • Badanie opublikowane w grudniu 2005 r. Przez „Journal of International Society of Sports Medicine” nie przyniosło żadnych korzyści w utracie wagi przez przyjmowanie forskoliny, ale pomogło w zapobieganiu otyłości.
 • Inne badanie opublikowane w 2005 roku przez czasopismo „Otyłość”, badane u mężczyzn, wykazało, że ci, którzy otrzymywali forskolinę z częstotliwością dwa razy dziennie, wykazali korzystne zmiany w składzie ciała, w tym zwiększoną masę kości i zmniejszenie tkanki tłuszczowej.

Astma

Jest to jedno z najbardziej poszukiwanych zastosowań forskoliny, ponieważ jest to główne zastosowanie w jego krajach pochodzenia (Indie, Nepal, Tajlandia, Azja Południowo-Wschodnia). Rozluźnia mięśnie gardła i pomaga ustabilizować komórki, które uwalniają histaminę. Według dwóch badań, forskolina była skuteczna w zmniejszaniu objawów astmy i zapobieganiu atakom astmy.

Jaskra

Jest to choroba oczu. Zgodnie z dwoma testami klinicznymi, krople do oczu forskolinowe stężone w stężeniu 1% mogą zmniejszać ciśnienie w oku u zdrowych mężczyzn.

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do wielu dolegliwości, a czasem do śmierci. Według dwóch badań, po 12 tygodniach w jednym badaniu i 2 miesiącach w drugim, wyniki były korzystne, ponieważ w obu grupach wystąpiły spadki ciśnienia krwi.

Mimo tego dobrego startu potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić korzyści płynące z tego ekstraktu.

Forskolina – Szczegóły Dotyczące Utraty Wagi

Forskolina i utrata masy ciała – korzyści były testowane przy różnych okazjach z różnymi wynikami. Zdolności lipolizy forskoliny są intrygującą korzyścią, ale jeśli chodzi o badania medyczne, nie ma wystarczających dowodów, aby ostatecznie nazwać forskolinę palnikiem tłuszczu. Suplementy diety, takie jak Forskolin Fuel i Forskolin Slim, twierdzą, że zwiększa metabolizm, zmuszając ludzkie ciało do spalania większej ilości tłuszczu niż zwykle, ale nie ma prawdziwych dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Jak Używać Forskoline Do Utraty Wagi

Forskolina jest sprzedawana komercyjnie w postaci tabletek, zawierających od 125 mg do 500 mg i jest zwykle przyjmowana dwa razy dziennie. Według firm uzupełniających, przyjmowanie suplementów, takich jak Forskolin Fuel i Forskolin Slim, musi być wykonywane codziennie.

Forskolina – Jak Używać?

Forskolina jest dostępna do stosowania na 4 sposoby:

 • Dożylne – dożylne podanie forskoliny jest zwykle do użytku niekomercyjnego i jest oczywiście płynne. Jest to wykorzystywane głównie przez lekarzy i pracowników służby zdrowia w warunkach klinicznych do szybkiej absorpcji,.
 • Proszek – pacjenci cierpiący na astmę mogą stosować forskolin w postaci proszku, na receptę, z inhalatorem.
 • Krople – podczas leczenia jaskry stosuje się 1% roztwór forskoliny jako kroplę do oczu.
 • Pigułki – suplementy można znaleźć w większości dużych sklepów internetowych, takich jak Amazon. Forma pigułki jest stosowana jako suplement do utraty wagi.

Forskolina – Dawka

Dawka zmienia się w zależności od leczonej dolegliwości. Najczęściej dawka na odchudzanie wynosi 500 mg na dobę.

Gdzie kupić Forskoline

Kupując suplementy, Amazon i inne sklepy internetowe oferują szeroki wybór marek i producentów. W większości przypadków produkt zawiera tylko czysty forskolin, który jest naturalnym związkiem.

Forskolina – Potencjalne Skutki Uboczne

Ponieważ forskolina jest ekstraktem pobranym z korzenia rośliny, z niewielką ilością obróbki chemicznej lub bez obróbki chemicznej, powinien być zupełnie nieszkodliwy dla ludzi. Zaleca się jednak wizytę u lekarza przed rozpoczęciem suplementacji forskoliny. Według The Memorial Sloan Kettering Cancer Center, zgłaszane skutki uboczne forskolin po testach były:

 • niskie ciśnienie krwi
 • bóle głowy
 • nieregularne bicie serca

Forskolina w wersji sproszkowanej (do inhalacji) może powodować podrażnienie gardła, drżenie, kaszel i pobudzenie / niepokój. Ponadto w postaci kropli do oczu może powodować kłucie w oczy.

Forskolina – Ostrzeżenia

Czy forskolina jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi „tak” dla zdrowych osób, ale produkt ma pewne przeciwwskazania, środki ostrożności i ostrzeżenia, szczególnie dla osób mających inne schorzenia i interakcje z innymi lekami.

Ciąża

Jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Forskolina może spowolnić wzrost płodu lub nawet zatrzymać go przy wyższych dawkach. Karmienie piersią może również stwarzać ryzyko dla niemowląt.

Choroby serca i zaburzenia krwawienia

Najnowsze dowody wskazują, że istnieje ryzyko krwawienia u niektórych osób po przyjęciu forskoliny.

Niskie ciśnienie krwi

Forskolina jest przeciwwskazana dla osób z niskim ciśnieniem krwi, ponieważ wiadomo, że obniża ciśnienie krwi.

Wrzody

Uważa się, że przyjmowanie forskoliny zwiększa kwas żołądkowy, co czyni suplementację forskoliny bardzo bolesnym doświadczeniem dla osób z wrzodami

Choroba nerek

Według Sloan Kettering, suplement może wywoływać wzrost torbieli u osób z zespołem policystycznych chorób nerek.

Cukrzyca

Ponieważ forskolina wchodzi w interakcję z lipidami i poziomem cukru we krwi, jest przeciwwskazana u osób cierpiących na cukrzycę dowolnego typu.

Przyjmowanie forskoliny w postaci tabletek do celów odchudzania jest prawdopodobnie najbardziej niebezpieczne, ponieważ można go kupić w dowolnym miejscu bez nadzoru lekarza. Według przeglądu forskolin GNC, jest to świetny produkt do utraty wagi, ale powinieneś zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem forskoliny.

Forskolina – Alternatywy

Istnieje mnóstwo naturalnych produktów, które uważają się za doskonały suplement do utraty wagi. Oto kilka z nich:

Ekstrakt z zielonego jęczmienia

W ciągu ostatnich kilku dekad, zielony jęczmień był stosowany jako suplement diety dla utraty wagi i zwiększenia witalności.

Zielony jęczmień zawiera wiele enzymów, które przyczyniają się do dobrego trawienia, uwalniając ciało z przechowywanych odpadów. Dzięki optymalnej cyrkulacji możesz łatwo spalić kalorie i rozpuścić tłuszcze. Lipaza, silny enzym w zielonych jęczmieniach, rozkłada się i zamienia tłuszcze w użyteczną energię. Zielony jęczmień zawierają dużo sodu organicznego, który wspomaga wytwarzanie kwasu solnego przez żołądek w celu prawidłowego trawienia.

Jagody Acai

Jagody Acai są niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, przy czym możliwe jest uzyskanie znacznej utraty wagi. Niektórzy sugerują, że mają także szereg innych korzyści, w tym właściwości przeciwstarzeniowe.

Jagoda Acai zawiera niezbędne witaminy i minerały, w tym:

 • Wapń, żelazo, magnez, cynk
 • Mangan
 • Miedź
 • Witamina A
 • Flawonoidy

Konkluzja – Сzy Forskolina Działa?

Cieszymy się, że forskolina może pomóc w przypadku problemów z sercem i astmą oraz że nie jest związana z negatywnymi skutkami ubocznymi. Mimo że suplementy te są bardzo łatwe do zdobycia przez Internet, fakt, że nie koniecznie chodzi o utratę wagi, jest problemem, którego nie możemy przeoczyć.

Ci, którzy potrzebują szybszych rezultatów i odchudzają się teraz, radzimy wybrać suplement diety, który wykorzystuje klinicznie sprawdzone składniki i jest poparty wieloma pozytywnymi opiniami użytkowników.

Wśród najlepszych produktów, jakie widzieliśmy w tym roku, jest African Mango. Suplement ten oferuje wyjątkową mieszankę składników, które zostały udowodnione w opublikowanych badaniach naukowych, aby przyspieszyć utratę tłuszczu i przyspieszyć metabolizm. Ponadto nie znaleźliśmy żadnych skarg dotyczących skutków ubocznych, a komentarze klientów znalezione w Internecie wskazują, że ludzie osiągają doskonałe wyniki.

Forskolina – Pytania i Odpowiedzi

Jakie są skutki uboczne forskoliny?
Ma niektóre potencjalne skutki uboczne – uderzenia gorąca, niskie ciśnienie krwi, niepokój, kaszel i podrażnienie gardła.

Jakie są składniki forskoliny?
Forskolina jest związkiem chemicznym występującym w Plectranthus Barbatus, często określanym jako coleus forskholii.

Skąd mam wiedzieć, czy Forskolin jest dla mnie odpowiedni?
Wybór odpowiedniego produktu to pierwsze pytanie zadawane przez czytelników. Zalecamy wypróbowanie dowolnego produktu przed jego zakupem i wiemy, że znalezienie produktu z przykładową ofertą jest prawie niemożliwe – dlatego polecamy zwrócić uwagę na African Mango – suplement z popartymi naukowo składnikami.

Czy forskolina działa?
Znaleźliśmy kilka badań dotyczących wpływu forskoliny. Jeden, opublikowany ponad 10 lat temu, mówi, że może pomóc w utrzymaniu, ale niekoniecznie w utracie wagi. Inna część badań pokazuje, że musisz wziąć suplement przez co najmniej trzy miesiące, aby uzyskać jakiekolwiek wyniki.

Ile kosztuje forskolina?
Koszt forskoliny zależy od firmy sprzedającej suplement.

Jak powinienem przyjmować forskolin?
Należy wziąć forskoline zgodnie z etykietą. W zależności od suplementu można go przyjmować raz lub dwa razy dziennie.

Czym zazwyczaj jest forskolina?
Tradycyjnie forskolin był stosowany w leczeniu chorób serca. W ostatnich czasach składnik został użyty do zwalczania otyłości i zaburzeń erekcji.

Czy forskolin ma gwarancję?
W zależności od firmy sprzedającej forskoline istnieje możliwość uzyskania gwarancji. Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z zespołem obsługi klienta sprzedającym suplement.

W jakim celu stosuje się Forskolina?
Forskolina była stosowana od tysięcy lat w leczeniu chorób serca, w tym bólu w klatce piersiowej i wysokiego ciśnienia krwi. Może być również stosowany do problemów oddechowych, takich jak astma. Forskolina jest związkiem chemicznym wywodzącym się z korzeni rośliny o nazwie Plectranthus Barbatus.

Co to jest Forskolina do utraty wagi?
Forskolina jest uważana za suplement obniżający masę ciała, który zyskał popularność po wprowadzeniu go do publicznej wiadomości podczas Dr Oz Show w 2014 roku. Pochodzi z korzeni rośliny o nazwie Indian Coleus.

Co to jest Forskolina i do czego służy?
Forskolina zwiększa cykliczne AMP w organizmie i działa podobnie do leczenia astmy. Jest również stosowana w leczeniu jaskry.

Co zawiera ekstrakt z Forskoliny?
Ekstrakt z forskoliny pochodzi od Coleus Forskohlii i jest składnikiem stosowanym w różnych rodzajach medycyny naturalnej.

Czy Forskolina może powodować wysokie ciśnienie krwi?
Forskolina może prowadzić do niskiego ciśnienia krwi.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

Katarzyna Skotnicka

Autor: mgr. Katarzyna Skotnicka - utalentowany psychodietetyk i psychoterapeuta naszego blogu

You May Also Like

One thought on “Forskolina – Recenzja. Wszystko Co Musisz Wiedzieć o Tym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *