Dieta paleo

Aby wyglądać i czuć świetnie, nie musisz przeskakiwać z jednej nowej diety do drugiej. Wystarczy pamiętać przodków z epoki kamienia i spróbować ich prostych potraw.

Dieta paleo z epoki kamienia

Dieta z epoki paleolitu albo dieta z epoki kamienia, opiera się na przekonaniu, że nowocześni ludzie powinni jeść tak jak jaskiniowcy przed wynalezieniem rolnictwa. Pierwszym, który powiedział „tak” menu łowców i zbieraczy, jest gastroenterolog Walter Vogtlin. W 1975 r. opublikował książkę „Dieta epoki kamienia: oparta na dogłębnych badaniach ludzkiej ekologii i diety człowieka”, w której twierdził, że ludzie są mięsożercami, a przestrzeganie diety paleotycznej z najwyższym odsetkiem białka i najmniejszym węglowodanem pozwoli zaoszczędzić od problemów z przewodem pokarmowym.

W latach 1980 naukowcy S. Boyd Eaton i Melvin Conner doszli do wniosku, że z punktu widzenia genetyki przez 40 tysięcy lat ciało przedstawiciela kamiennej dżungli nie zmieniło się i powinno być takie samo jak w epoce kamiennej. Prawdziwe, ludzkie Eaton i Conner dopuszczali odtłuszczone mleko, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, ziemniaki w mundurach, chociaż w jaskini nie było krów i nie było zboża. Po 10 latach naukowiec i dietetyk Lauren Cordane wydał książkę „Paleodieta”, dwa lata temu została przetłumaczona na język rosyjski. To Cordane jest uważany za główną postać w filozofii żywienia późnego paleolitu.

Według zwolenników diety, „ślady” rewolucji agrarnej nie pasują do naszych genów, powodując różne choroby, problemy z nadwagą i spadek siły. Dlatego całe grupy żywności, zwłaszcza mleko i zboża, są wykluczone z żywności. Tak więc dieta paleo nie jest już dietą, ale sposobem na życie.

Dieta paleo – co jest dobre?

Podstawą odżywiania jest białko zwierzęce, czyli mięso. Niezależnie od tego, co twierdzą wegetarianie, to zwierzęta, a nie białka roślinne, przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie, utratę wagi. Ponadto białko jest bardziej pożywne niż tłuszcze i węglowodany, ponieważ trawienie trwa znacznie dłużej. Dlatego Cordane radzi jeść co pięć godzin, czyli trzy razy dziennie: organizm potrzebuje co najmniej trzech godzin na trawienie białek. Dodatkowe dwie godziny spędza się na spalaniu tłuszczu podskórnego. Jednocześnie dozwolone są lekkie przekąski warzywne. Tak więc dieta paleo opiera się na następujących produktach:

  1. Chude mięso i drób (najlepiej ekologiczne, ze zwierząt karmionych ziołami i sianem, ale bez zbóż, paszy mieszanej i antybiotyków). Brak półproduktów, bekonu i tłuszczu. Główny adept paleo, bloger Vlad Averbukh, spożywa surowe mięso, ale idąc za jego przykładem nie jest konieczne.
  2. Dzikie ryby i owoce morza.
  3. Jaja (nie więcej niż dwa żółtka dziennie).
  4. Grzyby.
  5. Nie smażone orzechy i nasiona, w tym migdał i mąka kokosowa.
  6. Jagody, owoce i warzywa (bez skrobi i bez puszki), zioła i przyprawy.
  7. Oleje roślinne: oliwa z oliwek, siemię lniane, orzech kokosowy, olej z awokado, orzech włoski i orzechy makadamia.

Dieta paleo – co jest żle?

Bez zbóż. Proste węglowodany to najszybszy sposób, aby pożegnać się z szczupłą sylwetką lub nigdy jej nie dosięgnąć. Chleb, babeczki, ciasta szybko się wchłaniają i powodują nowy atak głodu. To prawda, ostatnie badania wykazały, że ziarno było obecne na „stole” naszych przodków 100 tysięcy lat temu. Jednak paleo wyklucza nieprzetworzone zboża.

Bez ziaren. Wszystkie rośliny strączkowe (w tym orzeszki ziemne) są „bogate” w składniki odżywcze (przeciwodżywcze). Wśród nich są inhibitory, lektyny, fosforany, które zapobiegają ich pożytecznej pracy.

Bez produktów mlecznych. Układ pokarmowy większości dorosłych prawie nie trawi cukru mlekowego i kazeiny z białka mleka. Ponadto oba zwiększają poziom insuliny we krwi. Do wymiany – mleko migdałowe i kokosowe. Poziom wapnia wspomaga orzechy, fasolę i kapustę.

Bez warzyw zawierających skrobię. Warzywa skrobiowe (ziemniaki plus egzotyczne w naszych szerokościach geograficznych, takie jak tapioka, ignam i słodkie ziemniaki) podnoszą wysoki poziom cukru we krwi ze względu na wysoki indeks glikemiczny.

Bez cukru. Nasi przodkowie z epoki kamienia nie próbowali cukru. Idąc za ich przykładem, musisz porzucić wszelkie słodycze, w tym czekoladę, lemoniadę i soki owocowe. Szczególnie surowe wymagania wykluczają wszelkie napoje (w tym herbatę), z wyjątkiem wody niegazowanej i naparów ziołowych. Dozwolony surowy miód.

Bez soli. Sól nie jest najlepszym sprzymierzeńcem układu sercowo-naczyniowego. Odrzuć ogórki i sól w czystej postaci – połowę bitwy, ponieważ sól sprytnie ukryła się w większości konserw i gotowych potraw. Mówimy „nie” sosom przemysłowym i oliwkom w puszkach żelaznych.

Przydatny przepis „jaskiniowy”

Naleśniki kokosowe

Składniki:
3 łyżki mąki kokosowej
3 jajka
2 łyżki sosu jabłkowego bez cukru
1 łyżka oleju kokosowego
3-4 łyżki mleka kokosowego
Soda na końcu noża
1/4 łyżeczki octu jabłkowego

Gotowanie

Połącz mąkę kokosową i jajka. Mieszaj w sosie jabłkowym, mleku kokosowym i maśle. Na samym końcu dodajemy sodę oczyszczoną, którą wygasiamy octem. Pieczone naleśniki na płytkiej żeliwnej patelni z olejem kokosowym. Jedz ze świeżymi owocami.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *