Dieta dr Dąbrowskiej – zasady i efekty diety warzywno-owocowej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwustopniowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego wewnętrznej równowagi. Ta dieta polega na spożywaniu niektórych warzyw i owoców w niewielkich ilościach.

Dieta dr Dąbrowskiej – istota i zasady

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to właściwie głód medyczny, który powinien oczyścić i wzmocnić normalne funkcjonowanie organizmu. Po zakończeniu kuracji odtruwającej należy przejść do zdrowej diety opartej na warzywach, owocach, zbożach i roślinach strączkowych.

Dieta może przywrócić zdolność organizmu do samouzdrawiania. A także można pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Warzywa i owoce to produkty bogate naturalnymi przeciwutleniaczami. Oni wspomagają procesy naprawcze i oczyszczają organizm. Dieta dr Dąbrowskiej należy do niskokalorycznych, a badania naukowe dowodzą, że zmniejszenie odżywiania energetycznego jest skuteczną metodą przedłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.

Post musi uruchomić tak zwane endogenne trawienie. Dzięki temu organizm pozbywa się bezużytecznych żużli. I tak, po pierwsze, nadmiar tkanki tłuszczowej i niepotrzebne komórki zaczynają być trawione, w których gromadzą się żużle i metale ciężkie. W ten sposób pozbywamy się wszystkiego, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a naturalne mechanizmy samoleczenia zaczynają działać.

Dieta dr Dąbrowskiej – niewątpliwe zalety

Ta dieta nie jest ciężka moralnie i fizycznie i nie wymaga wielkiej dyscypliny. Diecie nie towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak dyskomfort w żołądku, drżenie rąk, senność. Potrzeba przedłużonego żucia, w większości przypadków z surową żywnością, daje poczucie tego, że ciągle jemy.

Dieta dr Dąbrowskiej – dla kogo przeznaczona?

Dieta jest przeznaczona nie tylko dla osób walczących z nadwagą i otyłością, ale także dla osób z różnymi dolegliwościami. Największe skutki zdrowotne, według dr Dąbrowskiej, będą obserwowane u osób:

  • z osłabionym układem odpornościowym;
  • z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak w szczególności: zaburzenia pamięci, różnego rodzaju nerwice, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, epilepsja;
  • z zaburzeniami hormonalnymi, na przykład, zaburzenia miesiączkowania;
  • z tak zwanym zespołem metabolicznym X, który dotyczy pacjentów z otyłością, nadciśnieniem, obrzękiem, cukrzycą typu 2, chorobą niedokrwienną serca.

Wzmocnienie ogólnego stanu, więcej energii, poprawa jakości snu, odmłodzenie, poprawa pamięci – to najbardziej zauważalne efekty diety dr Dąbrowskiej. Po zakończeniu podstawowe układy ciała powinny funkcjonować lepiej: odporne, nerwowe i endokrynologiczne.

Dieta dr Dąbrowskiej – pierwszy etap: Detoksykacja. Co można jeść?

Pierwszy etap diety owocowo-warzywnej dr Dąbrowskiej może trwać, w zależności od potrzeb, od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 10-40 dni) – 600 kcal dziennie.

Na pierwszym etapie można jeść tylko takie warzywa – marchew, buraki, rzodkiewka, kalafior, brokuły, cebula, por, sałata, zioła, cukinia, ogórki, pomidory, papryka oraz takie owoce – jabłka, jagody, grejpfruty, cytryny.

Po oczyszczeniu organizmu zalecona jest zmiana nawyków żywieniowych i przejście do zdrowej, zbilansowanej diety, w której postawą będą nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, ale także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), zboża i orzechy oraz produkty mleczne.

Dieta dr Dąbrowskiej – czego nie można jeść?

Do użycia nie są zalecane słodycze, dżemy, produkty z białej mąki, żółty ser, mięso, wędliny, kawa i herbata, alkohol.

Przykładowe menu dnia:

Śniadanie: sok z marchwi, sałata: pomidor, ogórki kiszone, seler; surówka z kapusty z jabłkami; gotowane buraki, herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; papryka duszona, surówka z czerwonej kapusty, duszony kalafior, kompot jabłek z goździkami bez cukru.

Kolacja: mus jabłkowy, sałatka z marchwi z jabłkiem, gotowana kapusta biała, sok pomidorowy.

Jeśli zamierzasz stosować tę dietę, konieczne jest poinformowanie lekarza o podjętych działaniach. Więcej artykułów na temat detoksykacji można znaleźć tutaj.

 

 

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *