Dieta cukrzycowa. Zasady i funkcje.

Cukrzyca jest poważną chorobą, która wymaga nie tylko terapii lekowej, ale także zmian w diecie. Nie jest to jednak powód, aby nie delektować się pysznym jedzeniem, a nawet ogłaszać strajk głodowy.

Dieta cukrzycowa – od czego zacząć ?

Prawidłowo dobrana dieta pozwoli uniknąć pogorszenia stanu cukrzycy typu 1 i poprawi zdrowie, jeśli zdiagnozowana zostanie cukrzyca drugiego typu.

Głównym zadaniem odżywiania w cukrzycy dowolnego typu jest kontrolowanie metabolizmu węglowodanów i niedopuszczenie do gwałtownego spożycia dużych ilości glukozy.

Sprawdż teżhttps://zdrowiewpigulce.edu.pl/artroser-opinie/

Dieta cukrzycowa i główne zasady.

1. Odrzucić produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują gwałtowne uwolnienie cukru do krwi. To nie znaczy, że należy wyeliminować z diety wszystkie węglowodany – niektóre z nich, tzw. powolne, wręcz przeciwnie, pozwalają na wsparcie stabilnego poziomu cukru we krwi.

2. Wybierz słodycze zawierające substytuty cukru – sorbitol, ksylitol, sacharynę, aspartam, sukralozę itp., które są dozwolone dla diabetyków. Zostaniesz zalecony przez lekarza prowadzącego. Diabetycy nie polecają żywności zawierającej dużo cukru: słodyczy, czekolady, lodów, miodu, suszonych owoców.

3. Jeśli podzielimy dzienną porcję na kilka małych porcji, które są takie same pod względem ilości węglowodanów i kalorii, można również uniknąć głodu, co zwykle prowadzi do objadania się i jedzenia zabronionych pokarmów.

4. Przestrzegaj zróżnicowanej diety niskokalorycznej. Wartość energetyczna powinna wynosić 2300-2500 kcal – ze względu na wykluczenie pokarmów zawierających cukier i tłuszczowych.

Specjalnie dla tych, którzy cierpią na cukrzycę, kilka dekad temu opracowali specjalną dietę zwaną Dietą nr 9, która po konsultacji z lekarzem może być łatwo przystosowana do żywienia w domu.

Ten system żywieniowy jest odpowiedni nie tylko dla pacjenta z cukrzycą, ale także dla jego krewnych, którzy chcą poprawić swój styl życia.

Co możesz jeść:

 • Żyto, pszenica, chleb z otrębami białymi, specjalny chleb „diabetyczny”;
 • Zupy warzywne, zupa kapuściana, barszcz, okroshki, słone niskotłuszczowe mięso i buliony rybne z warzywami;
 • Niskotłuszczowe mięso i drób, króliki gotowane, duszone lub gotowane na parze;
 • Ryby niskotłuszczowe pieczone. Konserwy rybne w pomidorach lub własnym soku;
 • Mleko, kefir, jogurt, niskotłuszczowy twaróg, ser o niskiej zawartości tłuszczu i niesolony;
 • Kasza gryczana, prosa, płatki owsiane. Rośliny strączkowe: fasola, soczewica;
 • Warzywa zawierające kilka węglowodanów: kapustę, cukinię, bakłażan, pomidor, ogórek, sałatkę;
 • Wszelkie słodko-kwaśne owoce i jagody.

Co nie możesz jeść:

 • Słodkie produkty mączne;
 • Tłuste buliony, zupy mleczne z mango, ryżem i makaronem;
 • Tłuste mięso, gęsi, kaczki, mięso wędzone i kiełbasy, żywność w puszkach, produkty uboczne;
 • Ryby tłuste i solone, konserwowane w oleju, kawior;
 • Słodki ser i jogurty, śmietana, tłusta śmietana;
 • Ryż, kasza manna, makaron;
 • Warzywa solone i marynowane;
 • Winogrona, rodzynki, banany, daktyle, figi.

Ponadto musisz zupełnie zrezygnować z używania napojów alkoholowych. Część napojów – likierów, win wzmacnianych i likierów – zawiera niebezpieczny cukier w cukrzycy. Ponadto, po pewnym czasie po spożyciu, każdy alkohol blokuje spożycie glukozy z wątroby i dramatycznie zmniejsza jej poziom we krwi, co jest niebezpieczne dla diabetyków.

Współczesna koncepcja podstawowych zasad planowania żywienia w cukrzycy powstała w wyniku sprzecznych poglądów na temat diety terapeutycznej w przeszłości: podejście do przepisywania diet terapeutycznych w cukrzycy w retrospektywie historycznej przeszło dość ostre zmiany. Konieczność przestrzegania diety cukrzycowej została podkreślona w czasach, gdy niewiele wiadomo było o przyczynach cukrzycy i jej rozwoju.

Dieta na cukrzycę jest dość prosta i różnorodna. Najważniejsze jest monitorowanie ilości prostych węglowodanów w żywności, rezygnacja z tłustych potraw, nie przejadanie się i nie głodzenie. I pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem – w rzeczywistości tylko ekspert jest w stanie na czas i poprawnie dostosować dietę terapeutyczną.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *