Detoks organizmu – ale jak? 13 rzeczy, które musisz wiedzieć

Oczyszczanie (znane również jako detoks) jest sposobem oczyszczenia organizmu z toksyn, które spożywamy z pożywienia i naszego środowiska. Detoksy trwają już od dawna, sięgając nawet do niektórych tradycji biblijnych, które obejmowały post

Detoks – co to jest?

Post i detoksykację przeprowadzono w wielu rytuałach religijnych sprzed wieków. Zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części świata (Grecja, Egipt i Chiny, aby wymienić tylko kilka) istnieją tradycje i rytuały religijne, które zawierają jakąś formę detoksykacji, aby pozbyć się ciała ze szkodliwych substancji.

Nie ma znaczenia, na jaką część świata patrzysz, większość kultur używa rzeczy, takich jak zioła, owoce i warzywa (wszystkie, które mają cechy, które usuwają substancje chemiczne i toksyny z organizmu) w ramach procesów oczyszczania.

Oczyszczanie nie polega na głodzeniu się, ale na oczyszczaniu ciała, aby pozbyć się szkodliwych substancji chemicznych i toksyn. Celem jest pomoc w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

detoks

Składniki na detoks oraz oczyszczanie organizmu

Istnieje wiele naturalnych składników, które mogą być użyte do podtrzymania oczyszczania, a często będziesz widział większość, jeśli nie wszystkie, te składniki, kiedy będziesz czyścić „dietę detoksykacyjną”, jak surowa dieta lub organiczna / nieprzetworzona roślina oparta na diecie.

Zielona herbata

Pomaga w trawieniu

Zieloni liściaste (jarmuż, szpinak, brokuły)

Wyciąga toksyny z krwi i odżywia wątrobę i nerki

Woda (gorąca lub zimna)

Właściwe nawodnienie pomaga w detoksykacji

Cynamon

Oczyszcza przewód pokarmowy i wątrobę

Imbir

Zwiększa metabolizm i pomaga w trawieniu

Czy detoks organizmu jest bezpieczny?

Wszystko zależy od tego, które oczyszczenie wybierzesz, jak długo na nim zostaniesz i od twojego ciała.Oczyszczanie nie ma być długoterminowe. Jeśli zbyt długo pozostaniesz przy pewnych środkach czyszczących, może stać się niebezpieczny, ponieważ pozbawiasz organizm kluczowych składników odżywczych.

Są osoby, które nie powinny czyścić:

 • Kobiety w ciąży i karmiące
 • Osoby wychodzące z choroby lub operacji
 • Ci, którzy trenują na imprezy sportowe
 • Każdy, kto jest pod opieką lekarza w przypadku długotrwałej choroby

Jeśli obawiasz się, czy oczyszczanie jest dla Ciebie bezpieczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym w sprawie konkretnego oczyszczenia i długości oczyszczanego płynu.

Oczyszczanie organizmu oraz efekty uboczne

Oczyszczanie ma skutki uboczne, które najczęściej pojawiają się, gdy robisz wodę szybko lub oczyszczasz sok. Oto niektóre z najczęstszych skutków ubocznych:

 • Zły oddech
 • Zaparcie
 • Uczucie grypopodobne
 • Zmęczenie
 • Bóle głowy
 • Głód
 • Drażliwość
 • Swędząca skóra
 • Nudności
 • Zapach ciała
 • Trudności ze snem

Objawy te mogą wystąpić z wielu powodów.

Po pierwsze, wyeliminowanie większości pokarmów i detoksykacja z przetworzonej żywności może powodować reakcje podobnego odstawienia kofeiny lub odstawienia od innych substancji uzależniających. Wyeliminowanie tych substancji może spowodować krótkie, podobne do grypy objawy bólowe, które mogą trwać kilka dni.

Ciało zawsze usuwa toksyny; to wbudowany system detoksykacji . Zaburzenia trawienia na oczyszczaniu są bardziej prawdopodobne ze względu na wzrost owoców i warzyw ze względu na ich błonnik i składniki odżywcze.

Bóle głowy, bóle, zmęczenie i mgła mózgowa są zwykle spowodowane odstawieniem cukru, kofeiny itp. I niskim spożyciem kalorii.

Pamiętaj, że zbyt długie sprzątanie nie jest zdrowe ani konieczne. Nie chcesz, aby twoje ciało przechodziło do trybu głodowego, dlatego ważne jest, abyś przeprowadził badania nad wybranym przez ciebie środkiem czyszczącym i postępował zgodnie z wytycznymi.

Zwróć także uwagę na swoje ciało. Wie, czego potrzebujesz i poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas powrotu do normalnej (zdrowej) diety detoks. „Istnieje równowaga, jeśli chodzi o samoopiekę. Ciało nie kłamie.Mówi ci codziennie, czego potrzebuje. Każdego dnia dostosowujemy się do tego, czego wymaga ciało.To, co wczoraj było dobre, może dziś nie zadziałać ”- mówi Mandy Ingber , autorka bestsellerów New York Times, twórczyni Yogalosophy, Celebrity Fitness and Wellness Expert.

Czy powinieneś oczyszczać swoje ciało?

Nie ma „uniwersalnej” odpowiedzi na pytanie. Jeśli jesteś w większości zdrowym jedzeniem, jesz dużo owoców i warzyw i nie wkładasz dużo alkoholu lub przetworzonej żywności do swojego ciała, prawdopodobnie nie musisz czyścić.

Jeśli zawsze chciałeś spróbować oczyścić, zacznij od krótkiego i stamtąd. Nie poleciłbym skakać do 14-dniowego soku szybko, jeśli nigdy wcześniej nie zrobiłeś oczyszczenia.

Zacznij od trzech dni. Zacznij od diety surowej lub trzydniowej diety odświeżającej (detoks). Zobacz, jak to sprawia, że ​​czujesz, a może następnym razem spróbuj szybko pić sok z siedmiu dni. Zwróć uwagę na swoje ciało, ponieważ wie, czego potrzebujesz i zawsze się z Tobą komunikuje. Musisz tylko słuchać!

Rodzaje środków czyszczących

Chociaż najczęściej słyszymy o oczyszczeniach fizycznych, uważam, że zarówno fizyczne, jak i psychiczne / emocjonalne oczyszczanie są ważne dla utrzymania optymalnego ogólnego stanu zdrowia.Chociaż ten artykuł skupia się głównie na oczyszczaniu fizycznym, na końcu zamieszczam krótkie informacje na temat oczyszczania umysłowego / emocjonalnego.

Po pierwsze, przejrzyjmy niektóre z najpopularniejszych metod oczyszczania fizycznego.

Detoks sokowy

Odchudzający sok jest uzyskiwany przez ekstrakcję soku ze świeżych warzyw i owoców oraz picie tych soków.To jest twoje źródło pożywienia na długość twojego oczyszczania.

Możesz zrobić sok szybko, kupując owoce i warzywa i używając sokowirówki do ekstrakcji soku, lub możesz kupić świeże soki paczkowane od różnych firm, które oferują 3, 7, 14 lub 21 dniowe plany wyciskania soku.

Upewnij się, że sprawdzasz swoje składniki i wiesz, co jesz. Pamiętaj, że celem oczyszczania jest pozbycie się ciała ze szkodliwych substancji chemicznych i toksyn, więc chcesz mieć pewność, że wszystkie soki są już naturalne.

Wyciskanie soku jest łagodniejszym sposobem na szybkie picie niż ścisłe picie wody, kiedy eliminujesz z diety wszystko oprócz wody.

Niezależnie od tego, czy sok jest szybki, czy nie, niektórzy odczuwają złe skutki. Zwykle dzieje się to do trzeciego dnia postu. Można to postrzegać jako przeciwwagę dla tego oczyszczenia.

Woda oraz detoksykacja organizmu

Soki i picie wody uważane są za bardziej „twarde” sposoby naturalnego oczyszczenia ciała, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Niektóre z zalet tych rodzajów czyszczenia:

 • Pozbądź się ciała z toksyn
 • Schudnąć

Kilka dodatkowych argumentów do rozważenia:

 • Niektóre skutki uboczne
 • Wpływaj na włosy i skórę

Niższa zawartość kalorii może spowolnić metabolizm, jeśli jesteś zbyt długo oczyszczony.

Twoje ciało może myśleć, że jest w trybie głodowym, co spowolni twój metabolizm jako sposób na oszczędzanie energii. Utrzymanie poziomu cukru we krwi może być trudne ze względu na ograniczone spożycie kalorii.

Jeśli wcześniej nie zrobiłeś czyszczenia, możesz zacząć od mniej trudnej opcji, zanim spróbujesz szybko wypić sok lub wodę.

Oczyszczające i stymulujące

Środki nie stymulujące to te, które zostały wspomniane powyżej. Są to całkowicie naturalne sposoby oczyszczania systemu w porównaniu z używaniem stymulantów (takich jak lewatywy), aby wymusić oczyszczenie okrężnicy.

Ponieważ środki nie stymulujące są naturalne i działają, jest to często zalecany sposób na oczyszczenie, ponieważ nie powodują niepotrzebnego stresu na okrężnicy. Jeśli zdecydujesz się użyć środka pobudzającego do oczyszczania, Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych nie zaleca ich używania dłużej niż przez kilka dni.

3 dniowy detoks – 7 dniowy detoks – 14 dniowy detoks – 30 dniowy detoks

Ta odpowiedź zależy od tego, co chcesz wydostać się z oczyszczania. Dlaczego to robisz? Niektórzy ludzie czyścą, ponieważ mają fizyczne objawy, które chcą wyeliminować (bóle głowy, zmęczenie, niska energia – wszystko to może być wynikiem toksyn w organizmie).

Niektórzy chcą po prostu zacząć od zdrowego odżywiania. Kiedy masz „dlaczego” za oczyszczaniem, możesz określić, który czas jest dla ciebie najlepszy.

14 dniowe oczyszczenie

Im dłużej to robisz, tym bardziej twoje ciało się dostosuje. Wiem, że ludzie, którzy robili 14-21 dni, oczyszczają i leczą swoje ciała z pewnych dolegliwości (takich jak bóle głowy, zmęczenie, niska energia) oraz wprowadzają się w zupełnie nowy sposób jedzenia (eliminacja przetworzonej żywności, alkoholu i wszystkiego innego, co niepotrzebnie obciąża wątrobę.)

Różni się to w zależności od osoby, dlatego zawsze najlepiej jest zacząć od krótkiego oczyszczenia i zobaczyć, jak się czujesz, zanim zaczniesz działać w dłuższej perspektywie.

Trzydniowe oczyszczanie często uruchamia zdrowszy styl życia. Uznaj to za reset. Jeśli robisz szybkie picie soku lub wody, napady głodu zaczynają zanikać po trzecim dniu, w którym możesz odczuwać objawy grypopodobne, bóle głowy, letarg i wypryski.

30 dniowe oczyszczenie

Po 21 dniach mogą wystąpić wahania energii. W niektóre dni będziesz bardzo energiczny, aw inne dni będziesz czuł się ospały. To także normalne. Twoje ciało kontynuuje oczyszczanie.

Decydując o tym, jak długo chcesz zrobić swoje oczyszczenie, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę swój poziom aktywności oraz to, czy będziesz miał czas i miejsce, aby poradzić sobie z wahaniami energii.Chcesz uhonorować to, co twoje ciało ci mówi i nie wypychać się poza swoje możliwości fizyczne.

To nie jest coś do zrobienia w czasie pracowitego czasu w pracy, podczas podróży lub gdy planowane są bardzo intensywne treningi. Uznaj to za czas leczenia.

Plan diety Detox

Dieta detoksykacyjna jest jednym z najłagodniejszych rodzajów oczyszczania i może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby uwolnić organizm od toksyn i substancji chemicznych. Eliminując przetworzoną żywność z diety przez pewien okres czasu, pozwalasz swojemu układowi trawiennemu złagodzić ciężką pracę związaną z przetworzoną i obciążoną substancją chemiczną żywnością.

Dużo łatwiej jest naszemu organizmowi przetwarzać pokarmy naturalne i roślinne, więc ten rodzaj oczyszczania daje układowi trawiennemu przerwę. Nie jest tak intensywny jak szybko woda lub sok, ale może zapewnić układowi trawiennemu bardzo potrzebne odświeżenie.

Zdrowe jedzenie na oczyszczanie organizmu

Do wyboru jest wiele rodzajów detoksykacji świeżych / organicznych / wegańskich / wegetariańskich, w tym listy żywności i przepisy kulinarne. Większość wymaga, abyś kupował jedzenie i jadł z listy „czystego jedzenia” przez pewien czas (zwykle 3, 7 lub 21 dni).

Mój mąż przeprowadził „surową dietę” przez około miesiąc kilka lat temu. Jest to inny rodzaj diety detoksykacyjnej i jest dokładnie taki, jak mówi – jesz „surowe” jedzenie (lub jedzenie, które nie jest gotowane powyżej 118 stopni, powyżej którego temperatura zaczyna tracić wartość odżywczą z powodu wysokiej temperatury).

Diety oparte na roślinach

Chociaż mój mąż spożywał dużo jedzenia, były to tylko surowe owoce i warzywa, nasiona i orzechy.Wypił tylko wodę (zwykle wodę cytrynową), zieloną herbatę i świeże soki.

Był całkowicie surowy i oparty na roślinach, co spowodowało, że miał o tonę więcej energii i czuł się „lżejszy” – chociaż wychylił się, to nie sprawiło, że czuł się lżejszy.

„Lekkość” pochodziła z jego ciała, które nie musiało pracować zbyt ciężko, aby przetworzyć nienaturalne pokarmy przez przewód pokarmowy. To był zdecydowany zawodowiec.

Niektóre zalety surowej diety, a także rodzaje diet odświeżających wymienionych powyżej, mogą być czasochłonne. Zajmują dużo planowania i przygotowywania posiłków.

W przypadku surowej diety, na każdy posiłek jest często dużo żywności, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość kalorii na poziomie aktywności.

Te diety wymagają również zakupów na rynkach ekologicznych i / lub lokalnych, aby zapewnić, że jedzenie, które otrzymujesz, nie zawiera szkodliwych toksyn. To także może być czasochłonne i często dlatego wiele osób wybiera zamiast tego post na czczo lub na czczo; jednak zachęcam do tego typu diety jako startera, jeśli nigdy wcześniej nie zrobiłeś oczyszczenia.

„Jednym ze sposobów uzyskania głębszego wglądu i większego dostępu do łańcucha dostaw składników jest pozyskiwanie w kraju. W rzeczywistości pozyskiwanie w kraju wiąże się z wieloma korzyściami, które wykraczają poza redukcję paliw kopalnych i przejrzystość. Spożycie tego, co rośnie w naszych regionach, przynosi korzyści zdrowotne – od zapobiegania alergiom po zwiększoną wartość odżywczą ze świeżością. A kiedy pozyskasz lokalnie, wspierasz więcej miejsc pracy w swojej społeczności, promując małe firmy i pomagając drobnym rolnikom; utrzymywanie rzeczy na poziomie lokalnym sprawia również, że tworzenie wygranych jest dużo łatwiejsze dla firm i konsumentów, ponieważ często jesteście w stanie być bardziej elastyczni i kreatywni w swojej współpracy! ”- stwierdza Abianne Miller Falla, współzałożycielka CatSpring Yaupon .

 Zatrzymanie diety Detoks

Niezależnie od tego, jak długo trwa oczyszczanie, pamiętaj, aby powrócić do „regularnego” jedzenia stopniowo i powoli. Wyczyściłeś swój system, więc pierwszego dnia nie sugerowałbym dużego steku i butelki wina.

To NIE będzie dobre!

Dodaj trochę każdej grupy żywności z powrotem w ciągu kilku dni (lub dłużej, jeśli byłeś już dłużej oczyszczony). Posłuchaj swojego ciała – pozwoli Ci wiedzieć, czego chce i czego potrzebuje.

„Byliśmy uwarunkowani, aby słuchać ekspertów i porad spoza nas. W rzeczywistości nie ma jednego sposobu jedzenia. To, co jest dla nas najlepsze, zależy od naszych własnych preferencji, metabolizmu, składu genetycznego, środowiska i gustów. Każde ciało ma inne potrzeby i tylko my możemy zdecydować, co jest dla nas najlepsze. Zostaliśmy nauczeni, aby zaufać komuś innemu: książce, programowi odchudzania , ekspertowi dietetycznemu, dietetykowi itd. Nadszedł czas, aby porzucić to, co inni mówią nam, że jest „właściwym” sposobem jedzenia, i zamiast tego zbadaj, czego potrzebują nasze własne ciała! ”- stwierdza Jenn Hand, Trener Żywności, Blogger, Mówca, Lider Rekolekcji w Jenn Hand, LLC.

Całkowity detoks organizmu

Czyszczenie fizyczne może być jednym ze sposobów eliminacji toksyn z naszych ciał, ale co z toksynami, które nękają nasze umysły i serca?

Jak wyeliminować tych z naszego życia? Jest kilka sposobów, w jakie możesz to zrobić i oczyścić umysł, serce i pole energetyczne negatywności, która tak łatwo może nas teraz nękać.

Mentalne i emocjonalne oczyszczenie

Po raz pierwszy usłyszałem ten termin w książce Danielle LaPorte, White Hot Truth . Żyjemy w hałaśliwym świecie, w którym łatwo jest przyjmować opinie i porady innych ludzi jako nasze własne.Łatwo też słyszeć opinie innych ludzi tak głośno, że obezwładniają to, co jest prawdziwe dla nas jako jednostek.

Padłem ofiarą tego przez całe życie i polegałem na błędach innych. Zdecydowałem się na szybki wkład, aby oczyścić się z opinii i porad innych osób. Oznaczało to, że wszystkie decyzje i odpowiedzi, które były dla mnie najlepsze, mogły pochodzić z jedynego źródła, które naprawdę wie, co jest dla mnie najlepsze – ME! Jak to zrobiłem?

Po pierwsze, odciąłem się od rad i opinii innych

Tak, nadal rozmawiałem z rodziną i przyjaciółmi. Nadal czytam i słuchałem podcastów. Ale nie prosiłem nikogo o opinię lub radę w sprawie moich decyzji i wyborów. Nie rozmawiałem o tym, co robiłem lub próbowałem podjąć decyzję. Te rozmowy są tylko między mną a mną. Nie chodzi o to, że nie szanuję mądrości i wskazówek innych. Przez jakiś czas powstrzymywałem się od tego.

Po drugie, stworzyłem przestrzeń i ciszę, aby usłyszeć siebie

Nasz świat jest głośny. Jeśli nie jest to gadanie z telewizji, mediów społecznościowych, Siri, wiadomości tekstowych lub rozmów telefonicznych, w naszych umysłach często jest głośno. Stworzyłem codzienny czas, by po prostu być cicho i spokojnie. Chociaż medytuję, nie był to czas medytacji.

Nadszedł czas, aby usiąść przy moim stawie lub być w naturze, gdzie jedynymi dźwiękami były dźwięki matki ziemi. To nie było nawet dużo czasu … może 15-20 minut dziennie. To w tej cichej przestrzeni możesz zadać sobie pytanie.

Możesz zadać sobie te same pytania, które chciałbyś zadać trenerom, przyjaciołom, psychologom lub mentorom. Jeśli odpowiedzi nie pojawią się od razu, w końcu się pojawią. Mogą się pojawić, gdy śpisz, kiedy jesteś pod prysznicem, lub gdy masz czas, aby być cicho następnego dnia. Przyjdą, ponieważ stworzyliście dla nich przestrzeń. Zaufaj temu.

„Uziem się. Nie możesz być w pełni obecny w swoim życiu, jeśli jesteś tylko w swojej głowie. Ważne jest, aby być połączonym ze swoim ciałem i duchem, aby uzyskać pełny dostęp do swojej mocy. ”- mówi Barbara Biziou , trenerka transformacji wizji, globalny ekspert rytualny i kapłanka miejska.

Przerwa w mediach społecznościowych

Nie sądzę, żeby to wymagało wielu wyjaśnień. Oderwij się od ciągłego zalewu mediów społecznościowych. W mediach społecznościowych jest tyle hałasu, negatywności i ukrywania się (w niezbyt dobry sposób), że może on wzbudzić niepokój w naszych sercach i umysłach, nawet nie wiedząc, skąd pochodzi!

Jeśli nie chcesz przerwać przerwy, spróbuj oczyścić swój kanał z negatywnych historii, ludzi i postów.Śledź inspirujące witryny i strony. Nie przedawkuj wiadomości. Tak, ważne jest, aby być informowanym, ale nie trzeba być informowanym przez całą dobę.

Poza czasem sieci / rozłączenia

Chodzi o odłączenie od urządzeń elektronicznych. Wyjdź z natury i odejdź od sieci. Idź gdzieś, gdzie nie ma usługi telefonii komórkowej ani Wi-Fi przez 24 godziny. Heck, idź na 2 godziny! Obiecuję, że przeżyjesz, a także każdy, kto będzie chciał się z tobą skontaktować! To niesamowite, z czym się ponownie łączysz, gdy odłączasz się od elektroniki.

To tylko niektóre z moich ulubionych sposobów na oczyszczenie psychiczne i emocjonalne. Co najmniej raz w tygodniu zdejmuję z sieci czas, aby mój umysł i serce były stale otwarte i oczyszczone. Rób, co możesz, kiedy tylko możesz, aby wyeliminować negatywność ze swojego umysłu i serca.

Zdrowy stan psychiczny i emocjonalny oraz oczyszczenie umysłu i serca z toksyn jest tak samo ważne, jak robienie tego dla ciała fizycznego.

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *