Dieta dr Dąbrowskiej – zasady i efekty diety warzywno-owocowej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwustopniowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego wewnętrznej równowagi. Ta dieta polega na spożywaniu niektórych warzyw i owoców w niewielkich ilościach.

Dieta dr Dąbrowskiej – istota i zasady

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to właściwie głód medyczny, który powinien oczyścić i wzmocnić normalne funkcjonowanie organizmu. Po zakończeniu kuracji odtruwającej należy przejść do zdrowej diety opartej na warzywach, owocach, zbożach i roślinach strączkowych.

Dieta może przywrócić zdolność organizmu do samouzdrawiania. A także można pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Warzywa i owoce to produkty bogate naturalnymi przeciwutleniaczami. Oni wspomagają procesy naprawcze i oczyszczają organizm. Dieta dr Dąbrowskiej należy do niskokalorycznych, a badania naukowe dowodzą, że zmniejszenie odżywiania energetycznego jest skuteczną metodą przedłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.

Post musi uruchomić tak zwane endogenne trawienie. Dzięki temu organizm pozbywa się bezużytecznych żużli. I tak, po pierwsze, nadmiar tkanki tłuszczowej i niepotrzebne komórki zaczynają być trawione, w których gromadzą się żużle i metale ciężkie. W ten sposób pozbywamy się wszystkiego, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a naturalne mechanizmy samoleczenia zaczynają działać.

Dieta dr Dąbrowskiej – niewątpliwe zalety

Ta dieta nie jest ciężka moralnie i fizycznie i nie wymaga wielkiej dyscypliny. Diecie nie towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak dyskomfort w żołądku, drżenie rąk, senność. Potrzeba przedłużonego żucia, w większości przypadków z surową żywnością, daje poczucie tego, że ciągle jemy.

Dieta dr Dąbrowskiej – dla kogo przeznaczona?

Dieta jest przeznaczona nie tylko dla osób walczących z nadwagą i otyłością, ale także dla osób z różnymi dolegliwościami. Największe skutki zdrowotne, według dr Dąbrowskiej, będą obserwowane u osób:

  • z osłabionym układem odpornościowym;
  • z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak w szczególności: zaburzenia pamięci, różnego rodzaju nerwice, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, epilepsja;
  • z zaburzeniami hormonalnymi, na przykład, zaburzenia miesiączkowania;
  • z tak zwanym zespołem metabolicznym X, który dotyczy pacjentów z otyłością, nadciśnieniem, obrzękiem, cukrzycą typu 2, chorobą niedokrwienną serca.

Wzmocnienie ogólnego stanu, więcej energii, poprawa jakości snu, odmłodzenie, poprawa pamięci – to najbardziej zauważalne efekty diety dr Dąbrowskiej. Po zakończeniu podstawowe układy ciała powinny funkcjonować lepiej: odporne, nerwowe i endokrynologiczne.

Dieta dr Dąbrowskiej – pierwszy etap: Detoksykacja. Co można jeść?

Pierwszy etap diety owocowo-warzywnej dr Dąbrowskiej może trwać, w zależności od potrzeb, od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 10-40 dni) – 600 kcal dziennie.

Na pierwszym etapie można jeść tylko takie warzywa – marchew, buraki, rzodkiewka, kalafior, brokuły, cebula, por, sałata, zioła, cukinia, ogórki, pomidory, papryka oraz takie owoce – jabłka, jagody, grejpfruty, cytryny.

Po oczyszczeniu organizmu zalecona jest zmiana nawyków żywieniowych i przejście do zdrowej, zbilansowanej diety, w której postawą będą nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, ale także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), zboża i orzechy oraz produkty mleczne.

Dieta dr Dąbrowskiej – czego nie można jeść?

Do użycia nie są zalecane słodycze, dżemy, produkty z białej mąki, żółty ser, mięso, wędliny, kawa i herbata, alkohol.

Przykładowe menu dnia:

Śniadanie: sok z marchwi, sałata: pomidor, ogórki kiszone, seler; surówka z kapusty z jabłkami; gotowane buraki, herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; papryka duszona, surówka z czerwonej kapusty, duszony kalafior, kompot jabłek z goździkami bez cukru.

Kolacja: mus jabłkowy, sałatka z marchwi z jabłkiem, gotowana kapusta biała, sok pomidorowy.

Jeśli zamierzasz stosować tę dietę, konieczne jest poinformowanie lekarza o podjętych działaniach. Więcej artykułów na temat detoksykacji można znaleźć tutaj.

 

 

Ostatnio aktualizowano przez Redakcja

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.